Trauma
„Trauma” to współcześnie bardzo modne słowo, którego nadużywa się w prasie i telewizji, a określa się nim prawie wszystko. Równie popularne stało się ono wśród młodzieży, gdzie stanowi podsumowanie wielu przykrych lub niespodziewanych sytuacji.
W medycznym rozumieniu natomiast trauma to tak naprawdę uraz w sensie psychologicznym, który pojawia się po wydarzeniu, zagrażającym zdrowiu lub najczęściej życiu konkretnej osobie lub jej najbliższych. Terminem „stresora traumatycznego” nazywa się natomiast samo doświadczenie, związane z danym wypadkiem. Często w wyniku traumy może występować jąkanie u młodzieży
Obejmuje ono zarówno uczestnictwo w sytuacji, jak i pozyskanie informacji o krzywdzie innej osoby. Zwykle traumy doświadcza się bardzo rzadko, choć sytuacji, które mogłyby ją wywołać, nie brakuje.
Jest na nią szczególnie narażony personel medyczny: lekarze, ratownicy czy technicy laboratoryjni oraz policjanci i kryminolodzy. Reakcja na stres występuje w okresie godziny od danego wydarzenia i utrzymuje się średnio od ośmiu do czterdziestu ośmiu godzin.
Jeśli do tej pory nie przeminie, bardzo możliwe, że mamy do czynienia z traumą (ostrym zaburzeniem stresowym). Osobą, dotkniętą traumą, powinno się odpowiednio zaopiekować.
Gdy objawy okażą się silne, warto skonsultować się z lekarzem..